1. Domů
  2. Blog
  3. Proč svět potřebuje telemedicínu

Proč svět potřebuje telemedicínu

27. Říj., 2022

Telemedicína není jen konzultace po telefonu. Je to komplexní vyšetření na dálku, které může pacient nebo jeho pečovatel provést z domova nebo dovolené a které si lékař vyhledá v úložišti a na základě přesných snímků a záznamů určí diagnózu. V Česku je zatím v plenkách, ve světě už se běžně využívá. A její význam bude stále větší.

Představte si, že vás začalo silně pálit v krku a máte zvýšenou teplotu. Nevíte, jestli máte angínu a potřebujete antibiotika, nebo angínu nemáte a vystačíte si s pastilkami proti bolesti, kloktáním a trpělivostí. K lékaři se vám nechce, protože musíte pracovat a ve volném čase si raději lehnete pod deku a dáte si horký čaj. Navíc tušíte, že v čekárně potkáte spoustu dalších pacientů, takže tam strávíte hodinu, během které vaše oslabené tělo možná chytne i něco dalšího. Ale co když ta antibiotika potřebujete a budete zbytečně trpět o několik dní víc, když k lékaři nepůjdete hned?

Co když to jde jinak?
Podobný problém řeší čas od času každý. Nikdo nechce chodit k lékaři zbytečně, takže je skvělé, že věci jako žádost o recept nebo rychlou konzultaci můžeme již dnes řešit po telefonu nebo emailu. Jsou ale věci, které se po telefonu/emailu řešit nedají – jako ta zmíněná silná bolest v krku. Lékař bez vyšetření bohužel nepozná, jestli ta antibiotika potřebujete nebo ne. Naštěstí jde věda dopředu a izraelští vědci, kteří patří mezi špičku ve využívání moderních technologií ve zdravotnictví, přišli s geniální myšlenkou: vytvořit přístroj, kterým se pacienti vyšetří sami z pohodlí domova a snímky a měření v prvotřídní kvalitě odešlou online lékaři ze zhodnocení. Ušetří tím čas sobě i lékaři, nemusejí opouštět postel a riskovat setkání s jinými pacienty v čekárně, a zároveň šetří peníze celému systému. Vyšetření je rychlejší než běžná doba strávená v ordinaci, takže lékař zvládne ošetřit více pacientů, případně se může více věnovat těm závažnějším případům.

Vznikla tak služba AnyCare, která propojuje lékaře s pacienty a za pomocí přístroje dokáže plnohodnotně vyšetřit pacienta na dálku. Tento přístroj v roce 2016 získal povolení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a v roce 2019 získal označení CE, které znamená, že splňuje bezpečností, zdravotní a environmentální požadavky EU. Kromě Izraele se dnes přístroj používá ve více než 30 zemích včetně Německa, Švýcarska, Velké Británie nebo USA a zdravotní pojišťovny v jednotlivých státech také dělají rozsáhlé studie, aby zjistily, jak jsou s ním pacienti spokojeni a jaké všechny stávající problémy může přístroj pomoci řešit. Ačkoliv se jednotlivé státy liší mírou otevřenosti vůči využívání moderních technologiích ve zdravotnictví, všechny řeší stejnou věc: lékařů je nedostatek a jsou dlouhodobě přetěžováni; návštěva pacienta v ordinaci kvůli běžnému nachlazení je drahá a peníze na zdravotní péči potom chybí jinde; populace stárne, takže peněz do zdravotního systému půjde čím dál méně a bude naopak třeba se o čím dál početnější populaci seniorů postarat.

Online vyšetření jako levnější, pohodlnější a rychlejší alternativa
Telemedicína může být ve všech těchto případech řešením. Jak zjistila například klinická studie provedená největší izraelskou zdravotní pojišťovnou Clalit, 93 % pacientů používajících TytoCare kvůli svým zdravotním potížím nemuselo navštívit lékaře. Lékař je detailně vyšetřil na dálku a na dálku jim předepsal i odpovídající léčbu. Ze studie, kterou realizovala švýcarská pojišťovna SWICA, zase vyplynulo, že 96,5 % pacientů, kteří se vyšetřili doma přístrojem TytoCare, stačil následně jen krátký telefonát s lékařem ke sdělení diagnózy a léčby – oproti 15 minutám, které pacient průměrně stráví v ordinaci.

Uděláme vše pro to, aby se telemedicína stala co nejdříve běžnou realitou i v České republice. Budeme Vás průběžně informovat nejen o každém pokroku, ale také o nových poznatcích ze stran lékařů a vědců.

Odebírejte náš newsletter

a buďte mezi prvními, kdo se dozví o novinkách, nových článcích nebo zajímavých projektech

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.