Proč svět potřebuje telemedicínu
27. Říj., 2022
Telemedicína není jen konzultace po telefonu. Je to komplexní vyšetření na dálku, které může pacient nebo jeho pečovatel provést z domova nebo dovolené a které si lékař vyhledá v úložišti a na základě přesných snímků a záznamů určí diagnózu. V Česku je zatím v plenkách, ve světě už se běžně využívá. A její význam bude stále větší.
Představte si, že vás začalo silně pálit v krku a máte zvýšenou teplotu. Nevíte, jestli máte angínu a potřebujete antibiotika, nebo angínu nemáte a vystačíte si s pastilkami proti bolesti, kloktáním a trpělivostí. K lékaři se vám nechce, protože musíte pracovat a ve volném čase si raději lehnete pod deku a dáte si horký čaj. Navíc tušíte, že v čekárně potkáte spoustu dalších pacientů, takže tam strávíte hodinu, během které vaše oslabené tělo možná chytne i něco dalšího. Ale co když ta antibiotika potřebujete a budete zbytečně trpět o několik dní víc, když k lékaři nepůjdete hned?
Co když to jde jinak?
Podobný problém řeší čas od času každý. Nikdo nechce chodit k lékaři zbytečně, takže je skvělé, že věci jako žádost o recept nebo rychlou konzultaci můžeme již dnes řešit po telefonu nebo emailu. Jsou ale věci, které se po telefonu/emailu řešit nedají – jako ta zmíněná silná bolest v krku. Lékař bez vyšetření bohužel nepozná, jestli ta antibiotika potřebujete nebo ne. Naštěstí jde věda dopředu a izraelští vědci, kteří patří mezi špičku ve využívání moderních technologií ve zdravotnictví, přišli s geniální myšlenkou: vytvořit přístroj, kterým se pacienti vyšetří sami z pohodlí domova a snímky a měření v prvotřídní kvalitě odešlou online lékaři ze zhodnocení. Ušetří tím čas sobě i lékaři, nemusejí opouštět postel a riskovat setkání s jinými pacienty v čekárně, a zároveň šetří peníze celému systému. Vyšetření je rychlejší než běžná doba strávená v ordinaci, takže lékař zvládne ošetřit více pacientů, případně se může více věnovat těm závažnějším případům.
Vznikla tak služba AnyCare, která propojuje lékaře s pacienty a za pomocí přístroje dokáže plnohodnotně vyšetřit pacienta na dálku. Tento přístroj v roce 2016 získal povolení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a v roce 2019 získal označení CE, které znamená, že splňuje bezpečností, zdravotní a environmentální požadavky EU. Kromě Izraele se dnes přístroj používá ve více než 30 zemích včetně Německa, Švýcarska, Velké Británie nebo USA a zdravotní pojišťovny v jednotlivých státech také dělají rozsáhlé studie, aby zjistily, jak jsou s ním pacienti spokojeni a jaké všechny stávající problémy může přístroj pomoci řešit. Ačkoliv se jednotlivé státy liší mírou otevřenosti vůči využívání moderních technologiích ve zdravotnictví, všechny řeší stejnou věc: lékařů je nedostatek a jsou dlouhodobě přetěžováni; návštěva pacienta v ordinaci kvůli běžnému nachlazení je drahá a peníze na zdravotní péči potom chybí jinde; populace stárne, takže peněz do zdravotního systému půjde čím dál méně a bude naopak třeba se o čím dál početnější populaci seniorů postarat.
Online vyšetření jako levnější, pohodlnější a rychlejší alternativa
Telemedicína může být ve všech těchto případech řešením. Jak zjistila například klinická studie provedená největší izraelskou zdravotní pojišťovnou Clalit, 93 % pacientů používajících TytoCare kvůli svým zdravotním potížím nemuselo navštívit lékaře. Lékař je detailně vyšetřil na dálku a na dálku jim předepsal i odpovídající léčbu. Ze studie, kterou realizovala švýcarská pojišťovna SWICA, zase vyplynulo, že 96,5 % pacientů, kteří se vyšetřili doma přístrojem TytoCare, stačil následně jen krátký telefonát s lékařem ke sdělení diagnózy a léčby – oproti 15 minutám, které pacient průměrně stráví v ordinaci.
Uděláme vše pro to, aby se telemedicína stala co nejdříve běžnou realitou i v České republice. Budeme Vás průběžně informovat nejen o každém pokroku, ale také o nových poznatcích ze stran lékařů a vědců.