1. Domů
  2. Blog
  3. Vzdálené vyšetření pro všechny? V Izraeli a 30 zemích světa už to funguje. V Čechách právě teď startujeme.

Vzdálené vyšetření pro všechny? V Izraeli a 30 zemích světa už to funguje. V Čechách právě teď startujeme.

27. Říj., 2022

V Čechách se spouští nová služba v oblasti telemedicíny od společnosti AnyCare. Jedná se o vzdálené vyšetření a monitoring vitálních funkcí pacientů, za pomocí přístroje, přizpůsobeného pro profesionální i domácí použití. Řešit lze akutní i chronické zdravotní obtíže.

Místo 8 minut jen 4,5 a výrazně nižší počet dětí na pohotovosti. Pojišťovna Clalit provedla studii na části svých klientů a došla k závěru, že přístroj TytoCare doporučí i všem ostatním. 

Studie pojišťovny Clalit

Clalit je největší izraelskou zdravotní pojišťovnou, která se stará přibližně o polovinu (tj. 4,5 milionu) obyvatel této země. Země, která masivně investuje do technologie a vědy. Dokonce tak masivně, že procento lidí podílejících se na vědeckém nebo technologickém výzkumu a objem peněz vynaložených na výzkum a vývoj v poměru k HDP patří mezi největší na světě. Pojišťovna Clalit nezůstává pozadu a technologiím v oblasti digitálního zdravotnictví věnuje opravdu velkou pozornost. Mimo jiné ji zaujal i přístroj TytoCare, ke kterému zrealizovala klinickou studii a pilotní test a následně ho začala nabízet všem svým klientům.

Kampaň za pokrok
Během prvních let prodala pojišťovna Clalit více než 22 000 přístrojů TytoCare. Jejím cílem bylo především podpořit využívání telemedicíny, minimalizovat návštěvy na pohotovosti a na klinikách a zlepšit přístup ke zdravotní péči. Když se TytoCare osvědčil, spustila masivní propagační kampaň, aby o výhodách této služby přesvědčila i další klienty.

Pacienti si TytoCare objednali prostřednictvím webových stránek pojišťovny. Po jeho doručení si stáhli aplikaci, spárovali ji se svým telefonem a absolvovali školení. Při zdravotních problémech se přihlásili do aplikace a požádali si o online vyšetření praktickým nebo dětským lékařem. Smluvní lékař pojišťovny Clalit následně vyšetření prostřednictvím TytoCare provedl a stanovil diagnózu a léčbu.

Rychlá pomoc pro děti
Nejzajímavější byly dva závěry studie. Za prvé, TytoCare nejčastěji využívali dětští pacienti, respektive rodiče s ním vyšetřovali především své děti. Ze všech provedených vyšetření spadalo 75 % právě do věkové kategorie do 18 let. Jeden přístroj využívali většinou 2 až 4 členové domácnosti a nejčastěji vyšetřovali uši (30 %), plíce (28 %) a krk (20 %). Za druhé, průměrná délka vyšetření se díky TytoCare zkrátila na 4,5 minuty oproti 8 minutám, které stráví v ordinaci průměrný izraelský pacient. Z více než 2 000 sledovaných pacientů jich muselo vyhledat lékaře osobně pouhých 7 %. 8 % si ušetřilo návštěvu pohotovosti, 17 % návštěvu specializovaného lékaře a 68 % návštěvu praktického lékaře.

Na základě těchto výsledků začala pojišťovna Clalit nabízet TytoCare svým klientům v rámci masivní kampaně. Jednak proto, aby urychlila plošné používání telemedicíny. A také proto, aby ji v pozici inovátora v zavádění vyšetření na dálku někdo nepředběhl. 

Odebírejte náš newsletter

a buďte mezi prvními, kdo se dozví o novinkách, nových článcích nebo zajímavých projektech

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.